Badania kliniczne

Rak nerkowokomórkowy (rak nerki)

Czym jest rak nerki?

Nerki człowieka odfiltrowują wodę i różne substancje z krwi, które są następnie wydalane w moczu. W kanalikach nerkowych powstaje mieszanina wody i tychże substancji w odpowiednich proporcjach. Kanaliki (Tubuli) zbudowane są z komórek nerkowych.

W przypadku raka nerki komórki są zdegenerowane i tworzą złośliwy nowotwór. Nowotwór ten uszkadza nerkę i może przenosić się na okoliczne tkanki. Pojedyncze komórki rakowe mogą poprzez układ limfatyczny lub krwionośny przedostawać się do innych tkanek organizmu (płuca, wątroba, szpik kostny, mózg) i tworzyć tam bardzo niebezpieczne przerzuty (metastazy). Jeżeli tak się stanie, średnia statystyczna długość życia pacjenta wynosi rok.

Rak nerki jest rzadki (2-3% wszystkich zachorowań na raka, w Polsce około 3500 nowych przypadków rocznie) i może być skutecznie leczony, o ile zostanie wcześnie rozpoznany. Osoby z nadwagą, palacze oraz osoby cierpiące na choroby nerek są szczególnie narażone. Rak nerki często odkrywany jest przypadkowo. Bezpośrednie objawy choroby (krew w moczu, bóle w okolicy bocznej brzucha, wyczuwalny obrzęk) występują dopiero w późnej fazie choroby, kiedy guz jest już rozwinięty. Pacjenci chorzy na raka nerki trafiają częściej do lekarza z powodu innych objawów choroby (anemia, utrata wagi, nocna gorączka).

Duże obrzęki można wyczuć ręką. Przy pomocy nowoczesnych metod obrazowania medycznego (ultrasonografia (USG), rentgen (RTG), tomografia komputerowa (CT), rezonans magnetyczny (MRI), pozytonowa tomografia emisyjna (PET)) można skutecznie wykrywać guzy i przerzuty od pewnej wielkości. Komórki rakowe wytwarzają też specyficzne substancje, które nie dają co prawda jednoznacznej informacji o występowaniu raka (nie są markerami nowotworowymi), jednak po postawieniu diagnozy można je wykorzystywać przy planowaniu leczenia.


Podaj swój
kod pocztowy:

Badanie nad reumatoidalnym zapaleniem stawów

Badanie kliniczne BAROQUE jest prowadzone w celu oceny skuteczności i bezpieczeństwa badanego leku w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów...